Jak podaje hiszpańska strona internetowa infodefensa.com, siły zbrojne Ukrainy zainteresowane są zakupem lekkich samolotów bojowych A-29 Super Tucano. Najprawdopodobniej w tym celu dowódca ukraińskich wojsk lotniczych, generał broni Siergiej Drozdow, odwiedził brazylijską bazę lotniczą Campo Grande, gdzie stacjonuje 3. Eskadra 3. Grupy Lotniczej i wykonywał lot w formacji czterech maszyn tego typu.

Super Tucano miałyby być używane przez Ukrainę do patrolowania spornego z Rosją od 2014 roku obszaru Donbasu. Mogłyby pełnić funkcję samolotów rozpoznawczo-szturmowych (w tym także do różnego rodzaju działań wywiadowczych) i szkolno-treningowych, wspierając używane do tych celów L-39 Albatrosy. Nie bez znaczenia byłby stosunkowo niewielki koszt zakupu i eksploatacji samolotów turbośmigłowych w porównaniu do nowych bojowych odrzutowców, na które w chwili obecnej Ukrainy po prostu nie stać.

Oprócz Drozdowa, będącego instruktorem i doświadczonym pilotem szturmowego Su-25, w skład delegacji wchodzili ukraiński ambasador w Brazylii Rostysław Tronenko i attaché ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Mychajłenko. Podczas wizyty w São Paulo prowadzono rozmowy z przedstawicielami producenta. Od brazylijskich sił powietrznych Ukraińcy otrzymywali zaś informacje na temat organizacji jednostek, toku szkolenia pilotów i systemu serwisowania Super Tucano.

Ewentualna transakcja miałaby być obopólnie korzystna. Super Tucano mógłby być dla części europejskich sił powietrznych korzystną opcją, niewymagającą inwestycji w infrastrukturę ani dużego budżetu. Donbas byłby dla tej konstrukcji idealnym poligonem doświadczalnym. Zakup A-29 przez Kijów otworzyłby zaś drzwi do integracji z maszyną i dostarczania jej użytkownikom wyprodukowanego na Ukrainie uzbrojenia.

Zobacz też: Wyremontowany An-26 będzie latał w Donbasie

(infodefensa.com)

Rob Schleiffert, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic