Ukraina przetestowała nowy przenośny system kierowanych pocisków przeciwpancernych Korsar i planuje zakończyć prace rozwojowe do końca 2013 roku.

Zgodnie z oświadczeniem Biura Projektowego Łucz zasięg maksymalny Korsara – notabene podwojony względem każdego istniejącego przenośnego kompleksu przeciwpancernego na Ukrainie – jest określany na 2500 metrów. Pocisk osiągnie cel w mniej więcej dziesięć sekund. Może pracować w temperaturze od -40 do +60 stopni Celsjusza. Jego dodatkową zaletą jest cena, koszt jednego egzemplarza będzie wynosić około 130 tysięcy dolarów. Tym samym kontrahent będzie musiał wyłożyć trzy razy mniej niż w przypadku istniejących modeli zagranicznych. Na system nie będzie trzeba czekać bardzo długo. – Już w 2014 roku będziemy zdolni do sprzedaży systemu i podpisywania umów – powiedział rzecznik biura Łucz. Warunkiem jest jednak zakończenie prac rozwojowych do końca bieżącego roku.

Korsar będzie zdolny do niszczenia celów stacjonarnych i ruchomych, zarówno opancerzonych standardowo, jak i chronionych pancerzem reaktywnym. Przenośny kompleks będzie jednakowo skuteczny także względem śmigłowców i bezzałogowych statków latających.

(en.rian.ru)