Demokratyczna Republika Konga zakupiła od Ukrainy partię czołgów podstawowych T-64. Jest to kolejny kontrakt umacniający pozycję Ukrainy na światowym rynku pojazdów pancernych.

Umowę wynegocjowała centrala eksportowa Ukroboronprom, początkowo jednak odmawiała podania nazwy państwa kupca. Demokratyczna Republika Konga została zidentyfikowana jako klient przez rosyjski serwis informacyjny lenta.ru. Kontrakt obejmuje dostawę 50 czołgów podstawowych T-64BW-1 za mniej więcej 11,5 miliona dolarów.

Wadim Fiedosow z Ukroboronpromu podkreśla duże znaczenie umowy z Kinszasą. Jest to pierwszy przypadek sprzedaży czołgów przez centralę, która do tej pory koncentrowała się na sprzęcie lotniczym i okrętowym. Dyrektor Ukroboronpromu Sergij Gromow dodaje z kolei, że może dojść do kolejnych transakcji sprzedaży T-64. Zainteresowanie tymi czołgami mają zgłaszać państwa operujące sprzętem pancernym sowieckiej produkcji.

Ukraińska armia posiada obecnie około 600 T-64, a ponad 900 kolejnych znajduje się w magazynach. Jest to niemała baza do podjęcia większej sprzedaży. Dla kongijskich wojsk lądowych 50 czołgów będzie stanowić poważne wzmocnienie. Siły pancerne DRK mają w tej chwili jedynie 20 T-55 i 30 czołgów Typ 59, czyli chińskiej wersji T-54A.

(defensenews.com, ukroboronprom.com.ua)