Sukcesem zakończyły się testy pocisków burzących dla armat kalibru 152 milimetry. Nowa amunicja została opracowana przez kijowską firmę DAChK Artem, należącą do konsorcjum Ukrobronoprom. Wyprodukowana w styczniu tego roku testowa partia amunicji została przetestowana na poligonie w Czernihowie. W próbach wykorzystano haubicoarmatę 2A36 Hiacynt-B.

Pomimo starań sił zbrojnych Ukrainy o dostosowanie wyposażenia i uzbrojenia do standardów NATO są one nadal – zwłaszcza w kwestii artylerii lufowej – zdominowane przez sprzęt o proweniencji radzieckiej. Trwająca od kilku lat wojna w Donbasie sprawiła, że zapasy amunicji powstałej jeszcze w czasach Związku Radzieckiego zaczęły się kończyć.

Dyrektor Ukroboronpromu, Pawło Bukіn w przemówieniu po zakończonych próbach oświadczył, że współpraca między przedsiębiorstwami pozwoliła na opracowanie amunicji artyleryjskiej w jak najkrótszym czasie. Amunicja po pozytywnym zaopiniowaniu przez przedstawicieli ministerstwa obrony Ukrainy ma zostać skierowana do produkcji seryjnej.

Zobacz też: Korea Południowa kupuje dodatkowa Taurusy

(ukroboronprom.com.ua)

Nazar Wołoszyn, Ministerstwo Obrony Ukrainy