Ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom złożył do bułgarskiej Komisji Ochrony Konkurencji protest w sprawie kontraktu zawartego przez Bułgarię z Rosją na serwisowanie myśliwców MiG-29. Nie wiadomo dokładnie, czego dotyczy protest. Dwa lata temu to Rosjanie protestowali przeciwko remontom bułgarskich samolotów w Polsce.

Niedawno Bułgaria zarzuciła plany szybkiego zakupu nowych myśliwców dla swoich sił powietrznych i zdecydowała się przeprowadzić modernizację MiG-ów-29. W ubiegłym tygodniu rząd bułgarski wyasygnował na ten cel niemal 5 milionów euro. Cały projekt utrzymania Fulcrumów w zdatności do latania ma kosztować około 40 milionów euro.

W tym miesiącu rząd bułgarski zaprosił spółkę RSK MiG do podpisania umowy ramowej na czteroletnie wsparcie techniczne dla dwunastu maszyn jednomiejscowych i trzech treningowych. W ramach tej umowy rosyjska firma miała gwarantować dostępność samolotów na łącznym rocznym poziomie 1450 godzin.

Bułgarskie ministerstwo obrony nie wyjaśniło natury tego protestu, ale stwierdziło, że opóźni on prace nad modernizacją myśliwców o mniej więcej cztery miesiące, co może sparaliżować bułgarskie lotnictwo wojskowe. Przeznaczone na remonty pieniądze wróciły do budżetu centralnego.

Zobacz też: Bułgarscy piloci odmówili latania

(seenews.com, uawire.org)

Chavdar Garchev, Creative Commons Attribution 2.0 Generic