Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Ukrinmasz przedstawiło Brazylii propozycję nabycia zmodernizowanych korwet projektu 58250. Oferta została złożona w ramach brazylijskiego programu zakupu korwet Tamandaré.

Projekt okrętów dla Brazylii otrzymał numer 58300 i nazwę Amazonas. Został opracowany specjalnie według brazylijskich wymagań w Centrum Projektowania Okrętów w Mikołajowie. Ukraińcy startują w przetargu wspólnie z brazylijską państwową stocznią Arsenal de Marinha z Rio de Janeiro. Na zakup czterech korwet typu Tamandaré Brazylia zamierza przeznaczyć 518 milionów dolarów. Ukrinmasz już zapowiedział, że w razie wygrania przetargu jest gotowy do przekazania stronie brazylijskiej całości praw intelektualnych do okrętów.

Chociaż okręty zostały zaprojektowane na Ukrainie to ich wyposażenie będzie dostarczone przez szereg krajowych, ale też zagranicznych poddostawców. Wśród kooperantów wymienia się takie przedsiębiorstwa jak Atlas Elektronik, Rohde & Schwarz, Thales, Leonardo, Zeppelin czy Caterpillar. Thales Nederland ma dostarczyć system kierowania walką TACTICOS.

Okręt ma mieć wyporność 2650 ton, długość 112 metrów i szerokość 13,5 metra. Zasięg został obliczony na 4000 mil morskich przy czternastu węzłach, a prędkość maksymalna to trzydzieści węzłów. Na pokładzie znalazło się też lądowisko dla śmigłowca i hangar. Załogę stanowić ma 110 oficerów i marynarzy.

Uzbrojenie ma się składać z dwóch poczwórnych wyrzutni pocisków woda–woda, pionowej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych, armaty 76 milimetrów, dwóch działek 35 milimetrów, dwóch potrójnych wyrzutni torped 324 milimetry i dwóch karabinów maszynowych 12,7 milimetra. Inne wyposażenie obejmować będzie między innymi wyrzutnie flar i dipoli, trójwspółrzędne radary średniego i dalekiego zasięgu, sonary kadłubowy i holowany, pakiet walki elektronicznej i sensory elektrooptyczne.

Według harmonogramu ogłoszenie krótkiej listy okrętów powinno nastąpić do końca miesiąca, a wybór ostatecznej oferty do końca października.

Zobacz też: Postępy w budowie okrętu podwodnego Riachuelo

(defence-ua.com)

Ukrinmasz