W ukraińskich mediach pojawiły się zdjęcia prototypu ukraińskiego bojowego wozu piechoty Kewłar‑E. Pojazd, który powstał na bazie podwozia działa samobieżnego 2S1 Gwozdika kalibru 122 milimetry, nie jest konstrukcją nową, gdyż projekt światło dzienne ujrzał w kwietniu 2018 roku. Wówczas jednak informacje, które podano opinii publicznej, były nader skąpe.

Za projektem stoi prywatne przedsiębiorstwo Ukrinnmasz, ale nie to, które wchodzi w skład koncernu państwowego Ukroboronprom. Przedsiębiorstwo, które konstruuje sprzęt rolniczy i budowlany, wyraźnie nie ma pojęcia o budowie współczesnych bojowych wozów piechoty. Raczej nie ma więc szans, aby projekt ten zaistniał na krajowym runku zbrojeniowym.

Na pierwszy rzut oka widać, że usunięto wieżę z działem kalibru 122 milimetry i nadbudowano przedział bojowy, aby żołnierze bez trudności mogli się tam zmieścić. Załoga składa się z trzech żołnierzy – kierowcy, dowódcy i operatora uzbrojenia. Kierowca siedzi z przodu, za nim miejsce zajmują pozostali członkowie załogi.

Dodatkowo Kewłar-E może przewozić sześciu żołnierzy desantu, którzy na zewnątrz wydostają się przez hydraulicznie opuszczaną rampę, a wewnątrz siedzą na podwieszanych fotelach. Opancerzenie przedziału desantowego daje dość słabą osłonność balistyczną poziomu 2 według NATO-wskiej normy STANAG 4596. Przód pojazdu ma być chroniony przez lżejszą wersję pancerza reaktywnego Nóż (stosowanego na czołgach podstawowych).

Niewiele wiadomo na temat napędu pojazdu, którym prawdopodobnie jest silnikiem JaMZ-238N o mocy 300 koni mechanicznych. Istnieją plany instalacji jednostki napędowej większej mocy. Docelowo pojazd ma poruszać się z prędkością 70 kilometrów na godzinę po drodze asfaltowej.

Na podwoziu osadzono wersję bezzałogowego modułu bojowego KBA-105 Szkwał, produkowanego przez Żytomierski Zakład Pojazdów Opancerzonych. Uzbrojony jest w armatę automatyczną ZTM-1 kalibru 30 milimetrów, karabin maszynowy KT-7.62 kalibru 7,62 milimetra i granatnik automatyczny KBA-117 kalibru 30 milimetrów. Po prawej stronie wieży zainstalowano podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier.

Zobacz też: Centauro II z armatą kalibru 105 milimetrów

(mil.in.ua)

mil.in.ua