Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych odebrało pierwsze dwa śmigłowce H225. Jest to początek realizacji umowy obejmującej łącznie pięćdziesiąt pięć śmigłowców H225, H145 i H125. Z dwudziestu jeden H225 osiemnaście będzie w wersji transportowej, a trzy – w wersji poszukiwawczo–ratowniczej. Wśród pierwszych dwóch maszyn jedna jest ratownicza, a druga transportowa. Ich modernizacja trwała trzy miesiące. Kolejne dwa H225 zostaną dostarczone w ciągu kilku tygodni.

– Cieszymy się z pierwszej dostawy. Umowa na pięćdziesiąt pięć śmigłowców pozwoli rządowi na świadczenie ludności szerokiego wachlarza usług śmigłowcowych, od misji poszukiwawczo–ratowniczych przez transport medyczny, gaszenie pożarów po zwalczanie przestępczości – powiedział ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. – Dzięki doskonałej współpracy z Airbusem utworzymy także lokalne centrum szkoleniowe i serwisowe do wspierania naszych nowych śmigłowców.

– Jesteśmy zadowoleni, że te dwa H225 przybyły na Ukrainę w rekordowo krótkim czasie – mówił Matthieu Louvot z Airbus Helicpoters. – Ponieważ piloci zakończyli już szkolenie we Francji, Ukraina może zacząć od razu używać swoich nowych śmigłowców wykorzystując ich doskonały zasięg, udźwig i nowoczesnego autopilota.

Śmigłowce H225 i pokrewne H215 są bardzo popularnymi maszynami poszukiwawczo–ratunkowymi. Są używane w tej roli między innymi przez Hiszpanię, Japonię czy Argentynę. Sekwencja startowa zajmuje mniej niż pięć minut, śmigłowiec może operować w każdych warunkach pogodowych, w tym przy dużym oblodzeniu, a precyzję zawisu nad celem zapewnia autopilot.

Zobacz też: Ukraina odebrała dużą transzę sprzętu wojskowego

(Informacja prasowa Airbus Helicopters)

A. Pecchi / Airbus Helicopters