Ukroboronprom poinformował 27 marca, że charkowskie zakłady imienia Małyszewa przekazały dziesięć czołgów T-80BW i trzy w zmodernizowanej wersji T-64BW wzór 2017 (zrazka 2017). Przedstawiciele koncernu twierdzą, że ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku przedsiębiorstwom sektora pancernego udało się zwiększyć produkcję ponaddwukrotnie w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Kierownictwo zakładów imienia Małyszewa zapewniło również, że pomimo obostrzeń nałożonych na fabryki zobowiązania będzie wykonywać terminowo.

Wraz z wprowadzeniem systemu kwarantanny na Ukrainie zakład przeszedł w tryb pracy w niepełnym wymiarze godzin, co pozwoliło ponad 300 pracownikom pozostać w domu z zachowaniem dwóch trzecich wynagrodzenia. 90 pracowników wykonuje obowiązki w pełnym wymiarze czasu pracy.

Drugi zakład dysponujący zdolnościami modernizacji czołgów do wersji T-64BW wzór 2017 – Lwowska Fabryka Pojazdów Opancerzonych – przekazała kolejne sześć pojazdów pancernych. Służba prasowa Ukroboronpromu stwierdziła, że koniec prac odbywał się w warunkach ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Czołgi przekazane siłom zbrojnym przez zakład we Lwowie wyremontowano i zmodernizowano, wykonując zobowiązania kontraktowe na 2019 roku. Według bieżących informacji realizacja umowy zakończy się w połowie 2020 roku. W tej samej fabryce uruchomiono linię produkcyjną, na której szyje się maski przeznaczone dla pracowników. Zdolności zakładu są jednak osłabione, gdyż większość z 700 zatrudnionych pracuje zdalnie z domów. Lwowska Fabryka Pojazdów Opancerzonych naprawiła i przekazała również wozy zabezpieczenia technicznego BREM-1 i czołgi pożarnicze GPM-54.

Koncern Ukroboronprom zakłada, że liczba zmodernizowanych czołgów podstawowych T-64BW pozwoli wojskom lądowym Ukrainy na wyposażenie całej brygady. Należy podkreślić, że nie jest to szeroka modernizacja, ale jedynie wymiana koniecznych podzespołów. Wykonywana jest siłami krajowego przemysłu obronnego. Mechanicy, wykorzystując lokalnie produkowane podzespoły, modyfikują przede wszystkim system kierowania ogniem. Nie zmieniają konstrukcji pojazdów, w tym kadłuba i wieży. Podobne modyfikacje dotyczą czołgów T-80BW.

Ukraińskie źródła państwowe poinformowały, że do tej pory odebrano 250 czołgów obu typów: 162 T-64BW modelu 2017 i 88 T-80BW. Te dwa typy czołgów trafiają na wyposażenie żołnierzy walczących w Donbasie.

Zobacz też: T-80BWM w komplecie we Flocie Północnej

(ukroboronprom.com.ua)

materiały prasowe Ukroboronpromu