Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksandr Turczynow poinformował, że w czwartek 15 listopada siły zbrojne odebrały dużą dostawę sprzętu wojskowego. Ukraińscy żołnierze otrzymali kołowe transportery opancerzone BTR-3, pojazdy Warta i Nowator oraz systemy pocisków przeciwpancernych.

Wśród przekazanego ekwipunku znalazło się pięć zmodernizowanych czołgów T-72, w tym wariant dowódczy T-72, który wyposażono w pancerz reaktywny Nóż, tożsamy z zastosowanym na czołgach T-84M i T-64 Bułat. Poza tym Ukraińcy odebrali sześć pojazdów specjalnego przeznaczenia Warta i Nowator. Pierwszy z nich powstał na podwoziu MAZ-5434, osiąga prędkość maksymalną 110 kilometrów na godzinę i jest w stanie przewieźć dziesięciu żołnierzy. Nowator z kolei zbudowano na bazie amerykańskiego pick-upa Forda F550.

Na wyposażenie żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych trafiło ponad dwadzieścia wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych laserowo Stuhna-P (oznaczenie eksportowe: Skif). Pociski przeznaczone są do likwidacji broni pancernej, śmigłowców w zawisie i umocnień przeciwnika. System wykorzystuje pociski kalibru 130 i 152 milimetrów: RK-2S i RK-2M-K z głowicą tandemową kumulacyjną oraz RK-2OF i RK-2M-OF z głowicą odłamkowo-burzącą. Pociski RK-2S mają deklarowany zasięg 5 kilometrów, zaś RK-2M – 5,5 kilometra.

Uzupełnieniem Skifów jest ponad trzydzieści lekkich przenośnych systemów kierowanych pocisków przeciwpancernych Korsar o maksymalnym zasięgu 2,5 kilometra. System waży 18 kilogramów, według danych producenta pocisk osiąga cel w 12 sekund. Tandemowa głowica ma zapewniać niszczenie celów wyposażonych w pancerz grubości 550 milimetrów i osłony reaktywne.

W dostawie znalazło się również pięć moździerzy kalibru 82 milimetry i dwuwspółrzędna stacja radiolokacyjna Delta-M.

Zobacz też: Fregaty Oliver Hazard Perry dla Ukrainy?

(informacja prasowa Ukroboronpromu)

materiały prasowe Ukroboronpromu