Dowództwo Logistyczne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało 24 stycznia o odbiorze piętnastu zmodernizowanych czołgów T-72AMT. Remontem i ograniczoną modernizacją zajmowały się kijowskie zakłady pancerne (Kijewskij bronietankowyj zawod). Jest to pierwsza partia czołgów, które w krótkim czasie trafią do ukraińskich wojsk lądowych. Wraz ze zmodernizowaną wersją T-64BW wzór 2017 (zrazka 2017) i T-80BW mają stanowić o ukraińskiej sile pancernej.

W styczniu Ukroboronprom przekaże jeszcze dziesięć maszyn, w lutym zaś – koleje sześć. Wszystkie mają trafić na uzbrojenie batalionu pancernego. T-72AMT, który w sierpniu 2018 roku przeszedł próby ogniowe, unowocześniono w ramach programu modernizacji technicznej.

Wypróbowano różne tryby prowadzenia ognia i różne typy pocisków, w tym Stuhna-P i Kombat. Według ówczesnych komunikatów Ukroboronpromu czołg jest zdolny niszczyć opancerzone cele w odległości pięciu kilometrów.

T-72AMT to wynik modernizacji wykonywanej siłami lokalnego przemysłu obronnego. Podstawowe zmiany dotyczą montażu przyrządu obserwacyjnego dowódcy TKN-3UM, celownika 1K13-49 Nieman (z czołgu T-72B). Celownik dysponuje zdolnością naprowadzania pocisków przeciwpancernych Kombat o zasięgu pięciu kilometrów. Ponadto optykę czołgu poprawiono przez instalację nocnego przyrządu kierowcy-mechanika TNK-72 lub TWN-4BUP.

W czołgu zamontowano radiostację produkowaną Aselsana i Libid-K-2RB (rodzaj Motoroli produkowanej na licencji) w miejsce R-123, a także aparaturę nawigacyjną GLONASS/GPS SN-3003 Bazalt, którą dostarczyło przedsiębiorstwo GP Orizon-Nawigacja ze Smieły). Zmiany dosięgnęły też silnika, gdyż W-46 zastąpiono dieslowską jednostką napędową W-84-1 o mocy 840 koni mechanicznych, dodając również pomocniczą jednostkę zasilającą.

Modernizacja T-72AMT odbyła się częściowo poprzez instalację elementów z różnych używanych dotąd czołgów. Jako przykład można podać wykorzystanie gąsienic stosowanych w czołgu T-80. Co więcej, kompleks ochrony dynamicznej z komponentami systemu Noż pozyskano z T-72UA, dodając siatkę ochronną z tyłu kadłuba i wieży. Czołg wyposażano także w kamerę cofania i lusterka.

Uzbrojeniem głównym jest armata kalibru 125 milimetrów, którą uzupełniono zdalnie sterowanym przeciwlotniczym karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra, wykorzystywanym już przez T-64BW.

Zobacz też: Ukraina prawdopodobnie kupi pojazdy opancerzone od Kanady

(janes.com)

materiały prasowe Ukroboronpromu