Ukraińska spółka Ukrspeceksport i turecka firma Baykar Makina podpisały kontrakt na dostawę dla ukraińskich sił zbrojnych uzbrojonych bezzałogowych samolotów Bayraktar TB2. Umowa jest kolejny świadectwem zacieśniającej się współpracy wojskowej między oboma państwami. Ukraińskie media informowały o zakupie samolotów już w listopadzie, ale wtedy informacjom zaprzeczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak. Tym razem transakcję potwierdził ukraiński prezydent.

– Umowa na zakup dronów bojowych Bayraktar TB2 została podpisana zgodnie z moimi wcześniejszymi ustaleniami z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Nasze nowe samoloty mogą być wykorzystywane na szczeblu operacyjno-taktycznym i mogą być uzbrojone w nowoczesne rakiety kierowane przeznaczone do niszczenia broni pancernej, bunkrów, obiektów inżynieryjnych, a nawet celów morskich.

Rozpoznawczo-uderzeniowy Bayraktar TB2 to dron klasy MALE o długości 6,5 metra i rozpiętości 12 metrów. Osiąga prędkość około 220 kilometrów na godzinę i może poruszać się na pułapie 8230 metrów. Zasięg wynosi ponad 150 kilometrów, długotrwałość lotu ponad dwudziestu godzin. Może być uzbrojony w naprowadzane laserowo pociski Roketsan UMTAS.

8 września 2016 roku odnotowano pierwsze bojowe odpalenie UMTAS-a z drona, którego operator wystrzelił pocisk i zniszczył cel w czasie operacji zwalczania Partii Pracujących Kurdystanu. 15 sierpnia 2018 roku w czasie wspólnej operacji tureckiej armii i agencji wywiadowczej za pomocą Bayraktara TB2 zaatakowano i zabito w północnym Iraku İsmaila Özdena, jednego z przywódców Kurdów.

Prezydent Poroszenko dodał, że umowa jest częścią zacieśniającej się współpracy na polu wojska i techniki między Ukrainą i Turcją. Strategicznym celem Ukrainy jest podążanie w kierunku NATO i jego standardów oraz uczestnictwa w globalnym rynku handlu uzbrojeniem. Częścią tego planu jest stopniowe wyposażenie ukraińskich sił zbrojnych w elementy uzbrojenia budowane na Zachodzie.

Zobacz też: Anka uzbrojona w bomby kierowane laserowo

(112.international)

Bayhaluk, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International