Ukraińskie media poinformowały, że 6 listopada minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak, zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeh Gładkowski oraz dyrektor generalny państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom Pawło Bukin podpisali porozumienie w sprawie pozyskania bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2. Do zawarcia umowy miało dojść podczas wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Turcji w dniach 3–4 listopada. Negocjacje miały trwać dwa lata.

Podczas wizyty Poroszenki w Stambule Turcy zaprezentowali siedzibę spółki Baykar Makina, producenta dronów rozpoznawczo-uderzeniowych, a także możliwości taktyczne i charakterystyki techniczne dronów różnego typu. Delegacja z prezydentem na czele prowadziła również negocjacje na temat współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego.

Według informacji medialnych na Ukrainie miałaby powstać montownia dronów. Nie podano jednak informacji na temat liczby kupionych bezzałogowców ani też wartości kontraktu. Nie ma bliższych informacji na temat harmonogramu dostaw.

Stepan Połtorak kilka dni później w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji zdementował doniesienia medialne. Oświadczył, że negocjacje z Turcją i innymi państwami są nadal w toku.

Rozpoznawczo-uderzeniowy Bayraktar TB2 to dron klasy MALE o długości 6,5 metra i rozpiętości 12 metrów. Osiąga prędkość około 220 kilometrów na godzinę i może poruszać się na pułapie 8230 metrów. Zasięg wynosi ponad 150 kilometrów, długotrwałość lotu ponad 20 godzin. Dron może być uzbrojony w kierowane laserowo bomby ślizgowe MAM-L i MAM-C.

Bayraktar TB2 trafił do produkcji seryjnej w 2011 roku, zaś trzy lata później znalazł się na wyposażeniu tureckich sił zbrojnych. Obecnie na stanie znajduje się 58 takich bezzałogowców. Część z nich służbę pełni w południowo-wschodniej Turcji, północnej Syrii i w Iraku. Ogółem siły zbrojne mają odebrać 151 zestawów. Bayraktar TB2 znajdzie się również w służbie katarskich sił zbrojnych, gdyż Doha zamówiła sześć takich systemów w marcu 2018 roku.

Aktualizacja: Wcześniejsza wersja artykułu nie podawała, że informacje o zakupie dronów Bayraktar TB2 zdementował minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

Zobacz też: Ukraińskie lotnictwo odebrało dwa MiG-i-29MU1

(armyrecognition.com)

Bayhaluk, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International