Na mocy zawartego kilka dni temu kontraktu, Pakistan oraz Ukraina porozumiały się co do dostawy stu dziesięciu silników czołgowych 6TD-2 oraz części zamiennych. Wartość kontraktu wyniosła pięćdziesiąt milionów dolarów. Jego realizacja będzie trwać cztery lata.

Silniki będą produkowane w charkowskiej Fabryce Małyszewa, państwowym przedsiębiorstwie specjalizującym się w produkcji opancerzonych pojazdów i ich części.

To nie pierwsza w ostatnim czasie ukraińska dostawa do tego państwa. Niedawno dostarczono ponad trzysta jednostek napędowych do pakistańskich czołgów podstawowych Al-Chalid. Ponadto Ukraina jest również dostawcą silników czołgowych do Chin.

Według Wadima Kożewnikowa, przedstawiciela ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrspeceksport, państwo to jest zdolne do konkurencji z wiodącymi producentami silników do czołgów, w szczególności tych, które swoje siedziby mają w Niemczech. Jego zdaniem, rodzime modele pod względem technicznym są równie dobre jak egzemplarze zachodnie, ale są znacznie tańsze.

(en.rian.ru)