Andrij Szewczenko, ukraiński ambasador w Kanadzie, ogłosił początek negocjacji z rządem w Ottawie na temat przedłużenia kanadyjskiej misji szkoleniowej na Ukrainie. W tej chwili na Ukrainie w ramach misji „Unifier” przebywa ponad 200 Kanadyjczyków.

Misja „Unifier” rozpoczęła się w 2015 roku i została przedłużona dwa lata później. Obecna umowa wygasa 21 marca 2019 roku, ale Ukraina chciałaby jej dalszego wydłużenia. Ambasador Szewczenko, który prowadzi negocjacje, ocenia, że są na to duże szanse. Dodał, że chciałby uczynić misję „Unifier” bardziej elastyczną, korzystając z tego, że dołączyli do niej przedstawiciele Danii i Szwecji. Osobny program szkoleniowy prowadzi Wielka Brytania.

W ramach misji Kanadyjczycy szkolą ukraińskich specjalistów. Szkolenie nie dotyczy treningu szeregowych żołnierzy piechoty. Do początku sierpnia przeszkolono już 7900 ukraińskich żołnierzy. Kanadyjska misja ma na celu utrzymanie ukraińskiej niezależności, bezpieczeństwa i stabilności.

Równolegle toczą się rozmowy o sprzedaży Ukrainie kanadyjskiego uzbrojenia. Negocjacje dotyczą wielu rodzajów wojskowego wyposażenia, ale ukraiński ambasador ujawnił jedynie, że już na etapie końcowym są negocjacje na temat zakupu karabinów snajperskich. Procedura jest już na etapie uzyskania licencji eksportowej i powinna się zakończyć w najbliższym czasie.

Zobacz też: Ukraina może kupić Javeliny

(uawire.org)

Joint Task Force – Ukraine / forces.gc.ca