Na tegorocznych targach zbrojeniowych „Zbroja et bezpieka – 2018” w Kijowie po raz pierwszy zaprezentowano bojowy wóz piechoty BMP-M1S – opracowaną przez Żytomierskie Zakłady Pancerne ulepszoną wersję wozu rozpoznania BRM-1K (w Polsce oznaczony jako BWR-1D). Pojazd można oglądać w dniach 9–12 października 2018 roku w Kijowie na terytorium Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego.

Modernizacja pojazdu BRM-1K, który może służyć również jako mobilny punkt dowodzenia, polegała przede wszystkim na zwiększeniu mobilności i siły ognia. Poprawie uległa również ochrona balistyczna. Wymiana rosyjskiego silnika na niemiecki power-pack, produkcji przedsiębiorstwa Deutz AG, pozwoliła na zwiększenie prędkości maksymalnej do 70 kilometrów na godzinę i pływania przy prędkości 7,5 kilometrów na godzinę.

Pojazd waży 15,5 tony i może zabrać maksymalnie ośmiu żołnierzy. Przeznaczony jest do wsparcia piechoty na polu walki, w tym rażenia siły żywej przeciwnika. Do tego służy moduł uzbrojenia „Sztylet” wyposażony w armatę automatyczną ZTM-2 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych zapewnia możliwość niszczenia celów lepiej opancerzonych na dystansie pięciu kilometrów.

Ukraińcy zapewniają, że zwiększyła się również precyzja prowadzonego ognia, co uzyskano poprzez montaż nowego cyfrowego systemu obserwacyjno-celowniczego OTS-20.04-01 z laserowym dalmierzem i system obrazowania termicznego. System kierowania ogniem ma pozwalać na prowadzenie ognia w każdych warunkach atmosferycznych oraz w dzień i w nocy.

Zobacz też: Premiera ukraińskiego Tierminatora

Poprzednia wersja artykułu podawała błędne oznaczenie konstrukcji. W obecnej wersji błąd poprawiono.

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International