9 czerwca około 9.30 rano czasu miejscowego w mieście Awdijiwka w obwodzie donieckim doszło do wybuchu, w którego wyniku rannych zostało dziesięciu członków Gwardii Narodowej Ukrainy. Samochód opancerzony KrAZ Spartan, którym podróżowali żołnierze, uległ zniszczeniu. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych.

Do wybuchu doszło w pobliżu miejskiego Pałacu Kultury i zakładów chemicznych. Przejeżdżający konwój Gwardii Narodowej został całkowicie zaskoczony, gdy ostatni z samochodów został zniszczony w eksplozji pod przednią osią. Najprawdopodobniej obecność samochodu aktywowała ukryty przy drodze improwizowany ładunek wybuchowy.

Prokuratura wszczęła śledztwo mające wyjaśnić dokładne okoliczności zdarzenia. Śledczy podejrzewają, że improwizowany ładunek zbudowany był na bazie miny. KrAZ Spartan ma zapewniać ochronę przed ostrzałem z broni lekkiej, wybuchem granatu i miny przeciwpiechotnej. Jest to produkowana na Ukrainie licencyjna wersja samochodu produkowanego przez kanadyjską STREIT Group na bazie Forda F550.

Prokuratura w obwodzie donieckim, mimo że śledztwo pozostaje na bardzo wczesnym etapie, ogłosiła, iż odpowiedzialni za atak na konwój będą sądzeni według artykułu 258 paragraf 2 Kodeksu Karnego – dotyczącego działalności terrorystycznej.

Zobacz też: Siły zbrojne Donieckiej Republiki Ludowej – zarys struktury i wyposażenia

(kyivpost.com, ukrmilitary.com)

Nachwardija Ukrajiny