Przy okazji wizyty amerykańskiego lotniskowca USS George H.W. Bush (CVN 77) w Portsmouth w związku z ćwiczeniami „Saxon Warrior 2017” brytyjska strona Save The Royal Navy jako pierwsza ujawniła wizerunek i nazwisko pilota Super Horneta, który zestrzelił syryjskiego Su-22.

Wbrew wcześniejszym informacjom sprawcą zestrzelenia był nie F/A-18E o numerze taktycznym AJ-304 (będący być może drugą maszyną z pary), lecz bliźniaczy AJ-302, numer seryjny 168912. Brytyjski serwis zamieszcza aktualne zdjęcie tej maszyny z naniesionymi oznaczeniami pięćdziesięciu jeden misji bojowych przeciw celom naziemnym oraz syryjską flagą i sylwetką samolotu pod kabiną, oznaczającymi zestrzelenie Fittera.

Amerykańskim lotnikiem, który strącił Suchoja, okazał się komandor podporucznik Michael „Mob” Tremel z eskadry VFA-87 „Golden Warriors”. W wywiadzie próbuje on przekonywać, aby rozpatrywać fakt zestrzelenia przestarzałej maszyny syryjskiej nie jako nadzwyczajne osiągnięcie, lecz jako jeden z ponad 400 lotów bojowych, które wykonała jego eskadra w ramach wsparcia proamerykańskich sił lądowych.

Pilot potwierdził, że pierwszym z wystrzelonych pocisków, tym, który chybił celu, był AIM-9X. Brytyjskie źródło nie omieszkało podkreślić, jakoby był on bronią gorszą niż europejski AIM-132 ASRAAM. Drugi pocisk, jedyny, który trafił – AIM-120 – też ma jednak ostatnio problemy. Przez samych Amerykanów jest uważany za przestarzały i ustępujący pola najnowocześniejszym konstrukcjom, takim jak MBDA Meteor.

Tremel wypowiada się z szacunkiem na temat profesjonalizmu napotkanych nad Syrią rosyjskich pilotów. Dla Save The Royal Navy wizyta lotniskowca US Navy okraszona jest zaś nutą nostalgii za katapultami, zazdrością o dużo większe amerykańskie grupy powietrzne, ale też dumą, że na HMS Queen Elizabeth mesa oficerska ma dywany na podłogach i sufit podwieszany, podczas gdy na Bushu dominuje linoleum i wystające rury.

Zobacz też: Zegarki za 450 USD jako rada na kłopoty z instalacją tlenową

(savetheroyalnavy.org)

Alan Wilson, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic