Dwie korwety rakietowe – Uglicz i Grad Swijażsk – zakończyły próby odbiorcze i w pierwszym kwartale tego roku wejdą do służby we Flotylli Kaspijskiej. Testy rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. W ich trakcie przeprowadzono cztery próby ogniowe pocisków systemu Kalibr-NK, odstrzeliwując cele podwodne, przybrzeżne i położone w głębi lądu. Przyjęcie okrętów do służby stanowić będzie znaczne wzmocnienie rosyjskiej obecności na Morzu Kaspijskim.

Pierwszy okręt tego typu – Grad Swijażsk – zwodowano w marcu 2013 roku. Konstrukcję Uglicza rozpoczęto w lipcu 2011 roku. Natomiast suchy dok opuścił w kwietniu roku 2013. Uglicz jest okrętem projektu 21631 (typu Bujan-M) o wyporności dziewięciuset czterdziestu dziewięciu ton i maksymalnej prędkości dwudziestu pięciu węzłów. Stępkę pod niego położono 27 sierpnia 2010 roku w stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska nad Wołgą (Tatarstan). Jest uzbrojony w ośmiokomorową wyrzutnię 3S-14 systemu UKSK (Kalibr-NK). Daje to możliwość pionowego wystrzeliwania kierowanych pocisków rakietowych z rodziny 3M-54 Klub, 3M55 Jachont lub rakietotorped 91RT2. Dodatkowe uzbrojenie stanowią armata A-190-01 Uniwiersał kalibru 100 milimetrów oraz system artyleryjski AK-630 przeznaczony do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów wroga na bardzo krótkich dystansach. Ponadto w skład uzbrojenia wchodzi kompleks obrony przeciwlotniczej Igła-1M.

Małe okręty rakietowe (MOR) są przeznaczone do zwalczania okrętów nawodnych przeciwnika, a ich głównym zadaniem jest ochrona stref ekonomicznych państwa. Dzięki swojej charakterystyce będą działać zarówno na rzekach, jak i otwartym morzu.

Stępkę pod kolejne korwety rakietowe tego projektu, czyli Wielikij Ustiug i Zielientyj Doł, położono w sierpniu odpowiednio 2011 i 2012 roku. Mają one uzupełnić stan floty w roku 2014. Wszystkie wymienione okręty trafią prawdopodobnie do Flotylli Kaspijskiej.

(en.rian.ru)