Rzecznik prasowy ugandyjskich sił zbrojnych, generał brygady Richard Karemire, poinformował o operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 22 grudnia we współpracy z żołnierzami Demokratycznej Republiki Konga. Połączone oddziały przeprowadziły szereg ataków na bazy partyzantów Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF) znajdujące się na pograniczu obu krajów. Bojowników wielokrotnie oskarżano o dokonywanie zamachów na siły bezpieczeństwa i żołnierzy MONUSCO.

Ugandyjskie siły zbrojne przeprowadziły ostrzał artyleryjski i szereg nalotów na pozycje zajmowane przez ADF. Niedługo później wojska lądowe Demokratycznej Republiki Konga rozpoczęły pościg za wycofującymi się partyzantami. Według informacji, które przekazał generał Karemire, w operacji zginęło około 100 terrorystów, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Niedawny atak na siły MONUSCO, w którym zginęło piętnastu żołnierzy działających pod egidą ONZ, sprawił, że siły regionalne zdecydowały o zwiększeniu nacisku na partyzantów ADF. Skuteczne ograniczenie swobody działania bojowników może przyczynić się w długiej perspektywie do ustabilizowania sytuacji w Demokratycznej Republice Konga.

(dispatch.ug)

Tobin Jones, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication