30 lipca Unia Europejska ogłosiła rozszerzenie zakresu misji w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony skierowano do kraju personel mający zająć się przeszkoleniem miejscowych służb mundurowych. Operacja ma charakter cywilny i posłuży jako wsparcie dla rozpoczętej w 2019 roku misji doradczej EUAM RCA. Przeszkolenie będzie obejmowało policję i żandarmerię.

Służby porządkowe w kraju de facto nie istnieją. Niski poziom wyszkolenia i kiepskie wyposażenie sprawia, że utrzymanie porządku spoczywa na wojsku. Dowodzenie nad operacją obejmie pochodzący z Portugalii pułkownik Paulo Soares który od początku stoi na czele europejskiej misji w Republice Środkowoafrykańskiej. Pułkownik Soares przed objęciem dowództwa nad misją przez dwadzieścia pięć lat służył w portugalskiej żandarmerii, dwa lata w ministerstwie spraw wewnętrznych oraz po roku w misjach cywilnych i wojskowych.

Operacja zostanie rozpoczęta 9 sierpnia i planowana jest na dwa lata. Jednocześnie Unia Europejska przedłużyła mandat misji EUAM RCA do 22 września 2022 roku. Działania Unii mają również charakter polityczny. Od wybuchu wojny domowej w 2013 roku wiele krajów próbuje zdobywać wpływy w Republice Środkowoafrykańskiej ze względu na jej bogate złoża minerałów. Największe sukcesy w tym zakresie odnoszą Rosjanie, którzy zdobyli kontrolę nad miejscowymi siłami bezpieczeństwa i dostęp do intratnych kontraktów górniczych.

Sytuacja w kraju może jednak ulec gwałtownemu pogorszeniu. Iskrą, która doprowadzi do zapłonu, może się okazać ogłoszenie przez obalonego prezydenta François Bozizégo powrotu do polityki. Bozizé poszukiwany jest w związku z oskarżeniami o zbrodnie przeciwko ludzkości i organizację ludobójstwa podczas wojny domowej.

W marcu 2013 roku Bozizé zbiegł do Demokratycznej Republiki Konga, a następnie do Kamerunu. Teraz jednak zdecydował się wrócić do Republiki Środkowoafrykańskiej i ubiegać się o urząd prezydenta.

Zobacz też: Rep. Środkowoafrykańska: Polowania na czarownice w cieniu wojny

(consilium.europa.eu, un.org, hrw.org, africanews.com)

hdptcar, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0