Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o udanym teście morskiej wersji naddźwiękowego pocisku manewrującego BrahMos. Test przeprowadzono na Morzu Arabskim. Zgodnie z komunikatem ministerstwa pocisk po wykonaniu serii skomplikowanych manewrów uderzył w cel z dużą precyzją. Co istotne, BrahMosa odpalono z niszczyciela Chennai typu Kolkata (na zdjęciu). Okręty tego typu zostały w całości zaprojektowane i zbudowane w Indiach.

BrahMos jest wyspecjalizowanym uzbrojeniem przeciwokrętowym dla niszczycieli typu Kolkata (projekt 15A), które przenoszą ich aż szesnaście. Docelowo pocisk ma stać się głównym uzbrojeniem przeciwokrętowym indyjskiej marynarki wojennej. Resort obrony określa BrahMosa jako „broń pierwszego uderzenia”, dającą przewagę nad potencjalnymi nieprzyjaciółmi. Chodzi tu przede wszystkim o Chiny, których poczynania w basenie Oceanu Indyjskiego od lat budzą niepokój Nowego Delhi.

Z rywalizacją z Pekinem związany jest także przeprowadzony pod koniec września tego roku test nowej wersji BrahMosa o zasięgu wydłużonym do 400 kilometrów. Na razie testowano pocisk jedynie w wariancie ziemia–ziemia.

Nie jest to jedyna w ostatnich tygodniach próba naddźwiękowego uzbrojenia dalekiego zasięgu przeprowadzona w Indiach. Kolejnym przetestowanym systemem uzbrojenia jest naddźwiękowa rakietotorpeda SMART (Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo). Rozwijająca tę broń agencja DRDO przeprowadziła udaną próbę na poligonie rakietowym na wyspie wyspy Abdula Kalama u wybrzeży stanu Orisa we wschodniej części kraju.

Test zakończył cykl prób rakietotorpedy w locie i jest uznawany za kamień milowy w dziedzinie rozwoju zdolności ZOP indyjskiej marynarki wojennej. Na razie nie podano niestety choćby przybliżonych danych taktyczno-technicznych SMART-a.

Zobacz też: USA: Problemy z gotowością „samolotu dnia sądu ostatecznego”

(naval-technology.com)

Indian Navy