Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu okrętowej wersji pocisku Longbow Hellfire. Tym razem Hellfire trafi na uzbrojenie okrętów klasy LCS.

Zmodyfikowane pociski były odpalane z pokładu jednostki badawczej Relentless do szeregu rozmieszczonych w różnej odległości ruchomych celów. Wszystkie obiekty zostały zniszczone. AGM-114L Longbow Hellfire ma stanowić podstawę modułu misji powierzchnia-powierzchnia (SSMM) przeznaczonego dla LCS-ów. Dzięki temu okręty mają zyskać na sile ognia oraz zyskać możliwość skuteczniejszego zwalczania celów w strefie przybrzeżnej, zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

Hellfire nie pierwszy już raz trafił na pokłady okrętów. Inne wersje AGM-114 są z powodzeniem wykorzystywane jako uzbrojenie izraelskich kutrów patrolowych Super Dvora Mk III oraz szwedzkich szybkich kutrów szturmowych CB90, używanych także przez US Navy. AGM-114L powstał jako element programu Longbow i trafił na uzbrojenie śmigłowców AH-64D. Pocisk był szeroko wykorzystywany podczas inwazji na Afganistan i Irak.

(naval-technology.com, fot. Mike Rote, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0)