Francuskie ministerstwo sił zbrojnych poinformowało o przeprowadzeniu 12 czerwca przez Marine Nationale ćwiczebnego wystrzelenia pocisku balistycznego M51 z pokładu atomowego okrętu podwodnego Le Téméraire. Odpalenie zakończyło się sukcesem, rakieta spadła do Atlantyku kilkaset kilometrów od najbliższego wybrzeża. W oświadczeniu napisano, że próbę przeprowadzono bez zamontowanej głowicy atomowej i przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich umów międzynarodowych wiążących Francję. Próba potwierdziła gotowość i możliwości Le Téméraire jako globalnego systemu uzbrojenia.

Pocisk wystrzelono z Zatoki Audierne u wybrzeży Bretanii. Jego lot był śledzony na całej trasie przez radary i okręt telemetryczny Monge. Po wystrzeleniu rakieta przeleciała około 6 tysięcy kilometrów i wpadła do oceanu 650 kilometrów na wschód od wybrzeży Portoryko i Dominikany. Rejon upadku był dozorowany przez samoloty Falcon 50MS z francuskiej marynarki wojennej i RC-135S z amerykańskich sił powietrznych.

Przed testem shipspotterzy zaobserwowali okręt podwodny wychodzący z portu z zamontowanymi dodatkowymi masztami. Według niepotwierdzonych informacji są to urządzenia telemetryczne służące do obserwacji momentu odpalenia. Urządzenia zamontowane na kiosku mają służyć obserwacji napowietrznej fazy startu, między innymi momentu zapłonu silnika. Urządzenia zamontowane na maszcie bliżej rufy służą obserwacji podwodnej fazy startu, w tym momentu opuszczenia silosu.

Le Téméraire jest drugim z serii czterech atomowych podwodnych nosicieli rakiet balistycznych typu Le Triomphant, ale jest ostatnią jednostką tego typu, która otrzymała rakiety M51. Modernizacja została ukończona w 2018 roku; wcześniej okręty były uzbrojone w starsze rakiety M45. W ten sposób wszystkie cztery francuskie boomery są już uzbrojone w rakiety M51.

Pocisk balistyczny M51

Pociski M51 zaczęły wchodzić do uzbrojenia w 2010 roku. Może przenosić do sześciu naprowadzanych niezależnie głowic termojądrowych TN 75 lub nowych TNO, które wchodzą do uzbrojenia od 2015 roku. Głowice TNO prawdopodobnie mają możliwość wykonywania manewrów unikowych zwiększających szanse na pokonanie obrony przeciwrakietowej. Obie głowice mają moc około 150 kiloton.

M51 jest rakietą trzystopniową, a silnik na paliwo stałe wywodzi się bezpośrednio z napędu rakiet kosmicznych Ariane 5. Według dostępnych danych rakieta waży 52 tony, a zasięg szacowany jest na 8–10 tysięcy kilometrów. Pierwsze udane odpalenie M51 odbyło się 9 listopada 2006 roku. Szóste wystrzelenie pocisku – 5 maja 2013 roku – zakończyło się niepowodzeniem, ale trzy kolejne (2015, 2016 i 2020) były udane.

Zobacz też: Nowe podejście Francji do arsenału jądrowego

(navalnews.com)

Ministère des Armées