Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu udanego testu przeciwpocisku Arrow 3. Próba miała miejsce dokładnie rok od poprzedniego, nieudanego testu.

Ubiegłoroczna próba była nieudana z powodu problemów z pociskiem-celem. Test został wtedy odwołany. Ażeby uniknąć takich problemów zdecydowano się opracować nowy cel, wykorzystujący pocisk Sparrow. Tym razem wszystko przebiegło zgodnie z planem, Arrow 3 wyśledził i zniszczył cel.

System Arrow jest rozwijany od końca lat 80. Stanowi komponent dalekiego zasięgu izraelskiego trójwarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej, przeznaczony do zwalczania rakiet balistycznych poza ziemską atmosferą. Pozostałe elementy to sprawdzony już w akcji system bliskiego zasięgu Irone Dome, oraz ciągle rozwijanego systemu średniego zasięgu David’s Sling. Podobnie jak w przypadku tego ostatniego, w pracach nad Arrow 3 uczestniczą Amerykanie. System ma być kompatybilny z lądową wersją systemu Aegis. Cena pojedynczego pocisku jest szacowana na 2,2 miliona dolarów.

(haaretz.com, fot. United States Missile Defense Agency)

United States Missile Defense Agency