Zaprojektowany przez Lockheed Martina pocisk rakietowy DAGR (Direct Attack Guided Rocket) został z powodzeniem wystrzelony z wyrzutni M299 umieszczonej na platformie naziemnej. Do udanej próby doszło podczas serii lotów testowych w bazie lotniczej Eglin na Florydzie.

Podczas testów rakieta DAGR oraz dwie niekierowane rakiety Hydra 70 zostały wystrzelone z wyrzutni M299 w pełni kompatybilnej z pociskami Helfire II. Zamontowana została na prototypie pojazdu wojskowego Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). Pierwsza z wymienionych przemierzyła odległość pięciu kilometrów i trafiła cel z dokładnością do jednego metra. Dwie rakiety Hydra 70, po pokonaniu odpowiednio pięciuset dwudziestu jeden metrów oraz dwóch tysięcy sześciuset metrów również pozytywnie zaliczyły swoje próby.

Ken Musculus, reprezentujący Lockheed Martina, wyraził podziw dla testowanego uzbrojenia. Stwierdził, że wysoka precyzja rakiety DAGR zwiększa obronność własnych oddziałów na poziomie teatru działań wojskowych. W połączeniu z wyrzutnią umieszczoną na naziemnej platformie mobilnej jest nieocenionym wsparciem dla własnych sił.

Główną siłę uderzeniową DAGR stanowią wysoce precyzyjne rakiety kalibru 70 mm przeznaczone do niszczenia celów pozbawionych pancerza lub lekko opancerzonych. Sprawdza się również w neutralizowaniu celów kluczowych, takich jak obiekty znajdujące się blisko zabudowań cywilnych lub sił sprzymierzonych. Straty uboczne są jedynie minimalne. Pocisk o średnicy wynoszącej zaledwie siedem centymetrów naprowadzany jest laserem i trafia w cel z wyjątkową precyzją, eksplodując wewnątrz niego.

(army-technology.com)