Rosyjski myśliwiec piątej generacji PAK FA T-50 zakończył wstępne próby podejścia do tankowania w locie. Zdaniem przedstawicieli kompanii Suchoja, testy zakończyły się pozytywnym wynikiem. W jednym locie wykonano dziewięć prób połączeń z latającym tankowcem. W wykonanych próbach udział wziął prototyp T-50-2 oraz tankowiec Ił-78 przy asyście Su-25UB.

Aktualnie Rosjanie dysponują trzema prototypami myśliwca PAK FA. Czwarty dołączy do testów jeszcze w tym roku. Pierwszy prototyp, T-50-1, będzie podejmował próby wykonywania lotów z dużymi, około- i zakrytycznymi kątami natarcia.

Prototyp T-50-2 prowadzi obecnie testy w zakresie lotów z prędkościami około- i naddźwiękowymi, w różnych konfiguracjach.

Po zainstalowaniu wieloantenowego radiolokatora z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym N036, trzeci PAK FA jest wykorzystywany do testowania pokładowych systemów radiolokacyjnych. T-50-3 ma również zamontowaną optoelektroniczną stację celowniczą w celu sprawdzenia funkcjonowania urządzeń elektrooptycznych. W sierpniu bieżącego roku mają rozpocząć się pełne testy systemu radarowego oraz awioniki.

Wprowadzenie myśliwca do służby planowane jest około 2015 roku pod nazwą Su-50. Aktualnie przewiduje się również konstrukcję dwuosobowej wersji, którą Hindusi nazwali FGFA. Powinna wejść do służby w Indyjskich Siłach Powietrznych w terminie nieco późniejszym.

(en.rian.ru)