Raytheon i US Air Force przeprowadziły pierwsze udane próby wykorzystania bomb szybujących Small Diameter Bomb II (SDB II) do zwalczania celów poruszających się w czasie złych warunków pogodowych.

W czasie pierwszego testu bomba została zrzucona z samolotu wielozadaniowego F-15E Strike Eagle i została naprowadzona na cel przy użyciu radaru AESA zamontowanego na myśliwcu. Cel poruszał się w poligonowym terenie zurbanizowanym, co miało dodatkowo utrudnić jego wykrycie. W drugim scenariuszu bomba została zrzucona z samolotu nad morskim poligonem w okolicy bazy Eglin, a po oddzieleniu się od nosiciela, kontrolę nad nią przejął kontroler naprowadzania (JTAC) i skutecznie naprowadził ją na poruszający się cel.

SDB II oznaczona również jako GBU-53/B może być naprowadzana radarowo, laserowo lub na podczerwień. Jeśli zostanie zrzucona z dużej wysokości jej zasięg może sięgać nawet siedemdziesięciu kilometrów. Niewielkie wymiary pozwalają zabrać więcej bomb naraz oraz umożliwiają przenoszenie ich w komorach uzbrojenia F-35 i F-22. Z kolei łącze danych daje pilotowi możliwość zmiany celu nawet już po zrzuceniu bomby.

Czytaj też: Coraz więcej testów uzbrojenia F-35

(janes.com, raytheon.com)

Raytheon