Turecki Zarząd Przemysłu Obronnego (SSB) poinformował o udanym teście rodzimego pocisku przeciwokrętowego Atmaca. Po raz pierwszy odpalono go z pokładu okrętu – korwety Kinaliada, ostatniej jednostki również rodzimego typu Ada.

Wszystkie dotychczasowe próbne odpalenia Atmaki odbywały się na lądzie. Jako pierwsze w pociski tego typu uzbrojone zostaną pozostałe korwety typu Ada. Kolejnymi okrętami wytypowanymi do przezbrojenia są zmodernizowane fregaty typu Oliver Hazard Perry.

W tureckiej marynarce wojennej Atmaca ma zastąpić Harpoona. Nowe pociski mają otrzymać budowane fregaty typu İstanbul i planowane fregaty przeciwlotnicze TF-2000. Roketsan i SSB podpisały umowę o rozpoczęciu produkcji seryjnej 2 listopada ubiegłego roku. Wprowadzenie pocisku do służby planowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

Pocisk opracowany przez Roketsan ma służyć nie tylko do zwalczania celów nawodnych, ale także lądowych. Otrzymał on nowoczesny system naprowadzania obejmujący trasowanie w 3D i możliwość zmiany celu w trakcie lotu, a nawet ponowne podejście do ataku. Duży nacisk położono na odporność na zakłócenia.

Kinaliada weszła do służby 29 września tego roku.

Zobacz też: Ambitne plany tureckiego przemysłu obronnego

(navalnews.com, navyrecognition.com)

Roketsan