Niedawno przyjęty do służby w indyjskiej marynarce wojennej drugi niszczyciel typu Kolkata (projekt 15A), Kochi, przebywa obecnie na wodach oblewających zachodnie wybrzeże Indii. W trakcie prób odbiorczych załoga okrętu przeprowadziła ćwiczebne odpalenie pocisku manewrującego BrahMos. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Sudhir Mishra, prezes i dyrektor zarządzający Brahmos Aerospace potwierdził, że pocisk bezbłędnie przeszedł wszystkie etapy lotu, począwszy od fazy startowej aż do uderzenia w cel. BrahMos osiągnął prędkość Ma 2,8, po czym skierował się ku morzu i poruszał się na wysokości dziesięciu metrów nad taflą wody. Następnie aktywował się radar samonaprowadzający, za pomocą którego namierzony został cel.

W oświadczeniu Brahmos Aerospace można przeczytać, że najszybszy na świecie pocisk wykonał serię bardzo skomplikowanych manewrów i dużą precyzją trafił w statek Aleppey służący jako cel położony w odległości prawie 290 kilometrów. Indyjska marynarka wojenna potwierdziła tym samym możliwości bojowe pocisku i jego integrację z okrętami typu Kolkata. Wcześniej Nowe Delhi przeprowadziło dwie udane próby odpalenia BrahMosa z Kolkaty, pierwszego okrętu projektu 15A. Pierwsza odbyła się w czerwcu 2014 roku, zaś druga w lutym bieżącego roku.

Niszczyciele typu Kolkata mogą przenosić szesnaście pocisków BrahMos umieszczonych w dwóch pionowych wyrzutniach po osiem sztuk. Wyrzutnie zlokalizowane są pod podkładem.

(navyrecognition.com; fot. Brehmemohan na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Brehmemohan na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International