Władze Burkina Faso poinformowały o sukcesie trzech operacji przeciwko bojownikom posiadającym bazy wzdłuż północnej i wschodniej granicy kraju. 23 czerwca przedstawiciele sił zbrojnych potwierdzili zniszczenie dwóch baz terrorystów. Podczas akcji poległo jednak dziesięciu żołnierzy.

Pierwsza zniszczona kryjówka znajdowała się we wschodniej części kraju, w pobliżu miasta Tanwalbougou. Drugą zlokalizowano na północy, około czterdziestu kilometrów od granic departamentu Oursi. Żołnierze podczas działań byli wspierani przez żandarmerię i kompanię z Nigru działającą w ramach sił antyterrorystycznych G5 Sahelu. Podczas operacji odzyskano osiem motocykli, amunicję i sprzęt łączności.

Jednocześnie w porozumieniu z władzami Wybrzeża Kości Słoniowej przeprowadzono akcję na obszarach położonych bezpośrednio wzdłuż wspólnej granicy. Aresztowano wówczas dwóch mężczyzn podejrzewanych o członkostwo w sprzymierzonej z Al-Ka’idą organizacji określającej się jako Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów.

22 czerwca minister obrony Wybrzeża Kości Słoniowej Hamed Bakayoko poinformował o schwytaniu dowódcy oddziału bojowników odpowiedzialnych za przeprowadzenie 11 czerwca ataku na posterunek w Kafolo. Podczas ataku poległo jedenastu żołnierzy i jeden żandarm. W telefonie komórkowym zatrzymanego odnaleziono zdjęcia potwierdzające, że brał on udział w ataku. Położony niedaleko od miejsca ataku Park Narodowy Komoé wykorzystywany jest jako baza operacyjna dla grup destabilizujących zachodnią część Sahelu.

Pod koniec maja poprzednia wspólna operacja sił zbrojnych Burkina Faso i WKS zakończyła się likwidacją kryjówki terrorystów na południu Burkina Faso. Zastrzelono wówczas ośmiu terrorystów.

Państwa Afryki Zachodniej

Niestabilna sytuacja w Mali bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajów zachodniego Sahelu – Niger, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Mauretanię. Bojownicy swobodnie przekraczają granice, w wielu miejscach będące jedynie umownymi liniami na mapie, doprowadzając do kryzysu w całym regionie. Obok malijskich ekstremistów aktywni są również członkowie Boko Haram. Państwa Sahelu należą do najbiedniejszych na świecie, a ich siły zbrojne są nieprzygotowane do stawienia czoła ekstremistom. Dlatego wiele rządów opiera się w dużej mierze na wsparciu z zagranicy. Najatrakcyjniejszym partnerem w sferze zarówno polityki, jak i obronności pozostaje Francja.

Zobacz też: RPA wstrzymuje eksport broni na Bliski Wschód

(thedefensepost.com)

US Army / Spc Britany Slessman 3rd Special Forces Group