System bezzałogowych samolotów zwiadowczych ADS 95 Ranger, które operują w Szwajcarskich Siłach Zbrojnych od 2001 roku zostanie zastąpiony w 2020 roku przez Hermesa 900.

W ramach szwajcarskiego Programu Uzbrojenia 2015 prowadzone są prace nad zastąpieniem obecnych jednostek bezzałogowych, które osiągną koniec swojego cyklu. Nowo wybrany model to Hermes 900 HFE wyprodukowany przez izraelski Elbit Systems. To nieuzbrojony zwiadowczy samolot bezzałogowy, który pokonał w rywalizacji model Super Heron zbudowany przez Israel Aerospace Industries (IAI). O wyborze Hermesa 900 HFE przesądziła lepsza ocena we wszystkich kryteriach zamawiającego.

Hermes 900 HFE to operujący w każdych warunkach pogodowych, nieuzbrojony bezzałogowy system zwiadowczy, który jest bardziej elastyczny, może dłużej pozostawać w powietrzu i ma szerszy zakres działania niż aktualny w użyciu system IAI – ADS 95 Ranger.

Ostateczna decyzja dotycząca pozyskania nowego zwiadowczego systemu bezzałogowego (ADS 15) najprawdopodobniej zostanie przedstawiona do zatwierdzenia Parlamentowi wraz z Programem Uzbrojenia 2015. Wartość kontraktu może wynieść około 250 milionów franków szwajcarskich.

(informacja prasowa Elbit Systems)