Niemiecki okręt podwodny U 36 uszkodzony w Norwegii 14 maja został naprawiony i może powrócić do służby. Okręt doznał uszkodzeń w czasie pobytu w bazie norweskiej marynarki wojennej w Haakonsvern – statecznik sterów rufowych zetknęły się z dnem.

Prace naprawcze przeprowadzili nurkowie norwescy wspierani przez przedstawicieli producenta okrętu – ThyssenKrupp Marine Systems. Tym samym wcześniejsze informacje o poważnych uszkodzeniach okrętu i konieczności przetransportowania go do bazy macierzystej okazały się nieprawdziwe.

Według informacji ujawnionych przez niemiecką marynarkę wojenną w momencie incydentu okręt szedł z prędkością jednego węzła, dzięki czemu uszkodzenia były bardzo niewielkie. Objęły 2% powierzchni statecznika, którego powierzchnia całkowita wynosi dwadzieścia metrów kwadratowych. Przedstawiciel marynarki porównał szkodę na okręcie do zarysowania karoserii samochodu.

Okręt będzie kontynuował wyznaczone zadanie, biorąc udział w ćwiczeniach i innych operacjach prowadzonych wspólnie z Norwegią – państwem partnerskim w programie budowy okrętów podwodnych typu 212CD. U 36 powróci do bazy Eckernförde na początku czerwca.

Zobacz też: U 31 naprawiony, U 35 uszkodzony

(navaltoday.com)

Bundeswehr / Schönbrodt