Estońska spółka Milrem Robotics zaprezentowała 18 czerwca prototyp bojowego pojazdu bezzałogowego Type-X RCV (Robotic Combat Vehicle) zintegrowany z wieżą Cockerill Protected Weapons Station Gen. II (CPWS II). Kilka dni wcześniej do mediów społecznościowych przedostało się zdjęcie wozu tego typu, ale szybko je usunięto i zaprezentowano sam kadłub prototypu.

Poinformowano, że masa bojowa pojazdu nie będzie większa niż 12 ton, zaś prototyp będzie gotowy do końca trzeciego kwartału. Zgodnie z harmonogramem w październiku 2020 roku rozpoczną się trzyletnie testy zakończone certyfikacją. Jeśli wszystkie etapy będą przebiegać bez zakłóceń, gotowy pojazd ma być oferowany do sprzedaży w ciągu trzech lat.

Wymiary mają pozwolić na transport i desant lotniczy z pokładu samolotów transportowych C-130 Hercules oraz na transport na podwieszeniu pod ciężkimi śmigłowcami. Type-X RCV zabudowano na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej z hybrydowym układem napędowym, złożonym z silników elektrycznego i dieslowskiego.

Algorytmy sztucznej inteligencji umożliwią działania autonomiczne i współpracę z innymi jednostkami, załogowymi i bezzałogowymi. Zakłada się, że Type-X RCV będzie pełnił funkcję wozu wsparcia ogniowego w pododdziałach pancernych i zmechanizowanych.

CPWS II jest niskoprofilową aluminiową wieżą produkowaną przez belgijskie przedsiębiorstwo John Cockerill Defense. Może być osadzona na lekkich pojazdach w układzie 4 × 4 i 6 × 6. Wyposażono ją w panoramiczny celownik z kamerą telewizyjną CCD, termowizorem i funkcją fuzji obrazu. Konfiguracja bezzałogowa oznacza, że uzupełnianie amunicji będzie odbywać się z zewnątrz, ale rewolucyjny – jak określa to spółka – sposób otwierania włazów ma ułatwić tę czynność.

– CPWS II to krok we właściwym kierunku, ponieważ jest od samego początku projektowany do działania w konfiguracji zdalnie sterowanej z łatwym dostępem od zewnątrz wieży – wyjaśnia Kuldar Väärsi, prezes Milrem Robotics.

Wieża nadaje się do integracji z armatami automatycznymi kalibrów 20–30 milimetrów. Najczęściej montowanymi modelami są M242 Bushmaster kalibru 25 milimetrów lub M230LF Bushmaster II kalibru 30 milimetrów. Na wieży znalazł się sprzężony z armatą karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, a także wyrzutnie granatów dymnych. Dodatkowym uzbrojeniem są dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, Javelin czy Missile Moyenne Portée (MMP) lub granatniki Alcotán-100 hiszpańskiej firmy Instalaza.

Zobacz też: Zakończyła się służba THeMIS-a w Mali

(milremrobotics.com, defpost.com, edrmagazine.eu)

Milrem Robotics