Sekretarz marynarki Stanów Zjednoczonych ogłosił, że nowy amerykański okręt podwodny nosiciel pocisków balistycznych z głowicami atomowymi otrzyma nazwę USS Columbia. Tak samo będzie się nazywał cały typ tych okrętów, które zostaną zbudowane w ramach programu Ohio Replacement Program. Nazwa była znana już w lipcu, ale nie używano jej do czasu oficjalnej ceremonii zorganizowanej w środę.

Chociaż już wcześniej inne okręty i promy kosmiczne nosiły nazwę Columbia to będzie to pierwszy w historii okręt, którego nazwa odnosi się bezpośrednio do federalnego Dystryktu Columbia. Ponadto numer burtowy okrętu USS Columbia (826) nawiązuje do poprzednika USS Ohio, który ma numer 726.

Pierwszy okręt typu Ohio ma zostać wycofany ze służby w 2026 roku, co daje niewiele czasu na opracowanie i wprowadzenie do służby nowy jednostek. Stoczniowcy muszą zdążyć z budową Columbii do 2031 roku, tak aby US Navy cały czas miała w służbie dwanaście nosicieli rakiet balistycznych.

Ponadto Ray Mabus poinformował, że nowy okręt transportowy opracowany w ramach programu Joint High Speed Vessel będzie nosił nazwę USS Puerto Rico, a trzeci z serii nowych tankowców otrzyma nazwę Earl Warren, po byłym sędzim sądu najwyższego.

(usni.org, fot. US Navy)

US Navy