Samolot Canadair CT-114 Tutor należący do zespołu akrobacyjnego kanadyjskich wojsk lotniczych Snowbirds rozbił się wczoraj w prowincji Kolumbia Brytyjska. Zginęła jedna osoba – kapitan Jenn Casey, rzeczniczka prasowa zespołu. Pilot maszyny przeżył katapultowanie, ale został poważnie ranny.

Do wypadku doszło o godzinie 11.30 w mieście Kamloops. Tuż po starcie maszyna skręciła w lewo na wznoszeniu, przewróciła się przez skrzydło, zanurkowała i spadła na garaż przy domu mieszkalnym. Pożar wyrządził poważne zniszczenia, ale według obecnie dostępnych informacji żadna osoba postronna nie doznała obrażeń.

Kapitan Casey – która prawdopodobnie zdążyła się katapultować, ale zbyt nisko, aby mogło to ocalić jej życie – służyła w Snowbirds od 2018 roku. Przed wstąpieniem do wojska była dziennikarką radiową.

Utworzony w 1971 roku zespół Snowbirds (oficjalnie: 431. Eskadra Pokazowa) od samego początku lata na CT-114. W czasie pokazów lotniczych występuje na ogół w składzie dziewięciu maszyn. Bazą macierzystą Snowbirds jest CFB Moose Jaw w prowincji Saskatchewan. Dwa Tutory miały wykonać przelot, aby uczcić personel medyczny walczący z pandemią COVID-19.

Zobacz też: Seria pożarów na kanadyjskich fregatach

(aviation-safety.net, globalnews.ca)

Russ, Creative Commons Attribution 2.0 Generic