Od kilku lat można obserwować zacieśniającą się współpracę Ukrainy i Turcji na polu wojskowym i przemysłowym. Specyficzna sytuacja obu państw powoduje, że są dla siebie obiecującymi partnerami, a ich potencjał przemysłowy dobrze się uzupełnia. Współpraca przełożyła się już na konkretne rezultaty w takich dziedzinach jak komunikacja radiowa, technologie wykorzystujące podczerwień i optyka przemysłowa do zastosowań wojskowych.

W ostatnim czasie turecka żandarmeria podpisała umowę z ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem Ukroboronprom na modernizację śmigłowców Mi-17. Za opracowanie modernizacji odpowiada strona ukraińska, ale większość prac ma być przeprowadzona lokalnie w zakładach tureckich. Ponieważ śmigłowce rodziny Mi-8 i Mi-17 znajdują się na wyposażeniu wielu sił zbrojnych i przedsiębiorstw cywilnych, obaj partnerzy liczą na pozyskanie zleceń także od innych państw. Ponadto oba kraje dyskutują nad możliwym zastosowaniem ukraińskich silników w tureckim czołgu Altay i samobieżnej haubicy Fırtına.

W drugą stronę powędrowały samoloty bezzałogowe Bayraktar TB2, które już rozpoczęły testy. Samoloty dostarczono wraz z wyprodukowanymi przez spółkę Roketsan bombami MAM-L.

Ponadto przedsiębiorstwa z obu państw pracują nad wieloma projektami o szerokim zastosowaniu wojskowym, które obejmują między innymi:

  • dostawy części zamiennych i komponentów do uzbrojenia i pojazdów,
  • naprawy i przeglądy śmigłowców Mi-17 i trening personelu,
  • dostawy komponentów i podzespołów do uzbrojenia produkowanego w Turcji,
  • produkcję i sprzedaż silników lotniczych AI-450
  • dostawy systemów samoobrony Zasłon.

Wśród tematów, które mogą przynieść duże korzyści w przyszłości, znajdują się:

  • koprodukcja i sprzedaż samolotów Antonowa,
  • współpraca przy budowie nowych samolotów bezzałogowych,
  • integracja ukraińskiego pancerza reaktywnego i systemu ochrony aktywnej z tureckim czołgiem,
  • rozwój i produkcja radarów pasywnych.

Główną przeszkodą stojącą na drodze do przyspieszenia i zacieśnienia współpracy jest panująca w obu państwach biurokracja. Rządowe mechanizmy podejmowania decyzji są powolne i mało elastyczne. Rozwiązanie tego problemu może przynieść szybkie pozytywne skutki dla obu państw, ponieważ oba dysponują rozwiniętymi przemysłami zbrojeniowymi, które mogą dużo zyskać na efekcie synergii.

Zobacz też: Turcja testowała następców Sidewinderów

(IDEF Daily 2)

materiały prasowe Otokar