Turecki producent uzbrojenia Aselsan poinformował, że pod koniec kwietnia tureckie siły zbrojne odebrały pierwsze samobieżne działa przeciwlotnicze Korkut. Oficjalną ceremonię przekazania trzech dział i jednego wozu dowodzenia zorganizowano 2 maja w czasie targów zbrojeniowych IDEF 2019.

Korkut jest produktem całkowicie tureckim. Główne uzbrojenie stanowią dwa stabilizowane szybkostrzelne działka kalibru 35 milimetrów umieszczone w opancerzonej wieży. Wykrywanie i śledzenie celów odbywa się za pomocą trójwspółrzędnego radaru, a także głowicy optoelektronicznej zawierającej kamerę telewizyjną, kamerę na podczerwień i dalmierz laserowy. Korkut nadaje się nie tylko do zwalczania samolotów i śmigłowców, ale może niszczyć także pociski manewrujące, pociski powietrze–ziemia czy drony.

Kontrakt na zaprojektowanie pojazdu zawarto w 2010 roku. Po zakończeniu fazy rozwoju siłom zbrojnym przekazano dwa działa samobieżne i pojazd dowodzenia. Po udanych próbach państwowych umowę na produkcję pierwszej serii podpisano 16 maja 2016 roku. W tureckich siłach zbrojnych Korkuty będą służyły w plutonach składających się z trzech dział i pojazdu dowodzenia.

Zobacz też: Aselsan zmodernizuje tureckie M60T

(IDEF Daily 2)

Aselsan