Amerykański demokrata David Cicilline, reprezentujący stan Rhode Island, chce zablokować sprzedaż myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II do Turcji. Przyczyną jest napaść na manifestantów w Waszyngtonie, której dopuścili się ochroniarze prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Do starcia doszło w maju tego roku. Kilkunastu członków ochrony Erdoğana będzie miało postawione zarzuty w USA, ale nie wiadomo, czy uda się postawić ich przed sądem.

Cicilline, członek komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, przedstawił zakaz eksportu jako poprawkę do ustawy obronnościowej (NDAA) na rok budżetowy 2018, zatwierdzonej przez komisję sił zbrojnych Izby Reprezentantów w ubiegłym miesiącu. Izba ma się zająć poprawkami do ustawy w przyszłym tygodniu. Ta, którą proponuje Cicilline, jest jedną z ponad dziewięćdziesięciu.

Turcja ma już znaczący udział w produkcji Lightningów II (Turkish Aerospace Industries wytwarza część kadłuba) i planuje kupić ponad sto maszyn w wersji F-35A. Pierwsze dostawy zaplanowano na 2018 rok. Jeśli jednak Cicilline postawi na swoim, eksport F-35 do Turcji zostanie wstrzymany do czasu, aż zostanie potwierdzone, że Ankara współpracuje ze śledczymi prowadzącymi dochodzenie w sprawie pracowników tureckiego rządu zamieszanych w atak z 16 maja.

Relacje Ankary z Waszyngtonem i z NATO są coraz trudniejsze, głównie wskutek rozbieżnych interesów w wojnie domowej w Syrii, ale także ze względu na ograniczanie przez Erdoğana swobód demokratycznych. Punktem zwrotnym była blokada bazy İncirlik. Szczególnie delikatne są obecnie stosunki Turcji z Niemcami (zobacz też: Niemcy grożą wycofaniem żołnierzy z Turcji), coraz lepsze za to – z Katarem.

Warto podkreślić, że nie tylko Cicilline chce zablokować eksport uzbrojenia do Turcji ze względu na zdarzenia w Waszyngtonie. Republikanin Dave Trott reprezentujący stan Michigan proponuje poprawkę mającą zablokować sprzedaż pistoletów Sig Sauer wartą 1,2 miliona dolarów.

Zobacz też: Sytuacja w Turcji zwiększy znaczenie Krety

(defensenews.com)

US Air Force