Tureckie przedsiębiorstwo przemysłu obronnego Aselsan poinformowało o udanej integracji wyrzutni pocisków rakietowych z ukraińskimi Skifami. Starania, aby tego dokonać rozpoczęto około pół roku temu, podpisując umowę z Spectechnoeksportem i kijowskim KB Łucz.

W oświadczeniu dla mediów napisano, że sześciomiesięczny okres prac zakończył się sukcesem. Integracja powiodła się i podsumowano ją przeprowadzeniem testów poligonowych opodal Czernichowa na Ukrainie.

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wyrzutniami pocisków rakietowych zamontowano na ukraińskim kołowym pojeździe opancerzonym Varta (na zdjęciu) klasy MRAP. Oprócz Skifów, będących eksportowym wariantem przeciwpancernych pocisków kierowanych Stuhna-P, moduł uzbrojenia jest wyposażony w karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

Według tureckich mediów przeprowadzono dwa próbne odpalenia, trafiając w cele w odległości pięciu kilometrów. Przedstawiciele Aselsana zapewniają, że system zaprojektowano do odpalania pocisków pochodzących z różnych państw, w tym Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Jest to już kolejne porozumienie ukraińsko-tureckie w sprawie wspólnych projektów w zakresie przemysłu obronnego. W czasie tureckich tragów lotniczych Eurasia-2018 przedstawiciele Ukrainy i Turcji wytyczono dalszy plan działania w ramach wspólnego programu budowy samolotu transportowego An-188.

Zobacz też: Próby ogniowe ukraińskiego modułu wieżowego Dupłet

(dailysabah.com, defence-blog.com)

materiały prasowe Ukrarmor