Grupa prawników popierających prezydenta Erdoğana złożyła do prokuratury w mieście Adana wniosek o aresztowanie kilku amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazie İncirlik. Rzekomo mają oni współpracować z Ruchem Gülena, który jest oskarżany przez rząd o próbę zamachu stanu z 2016 roku.

Prawnicy zrzeszeni są w organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Społecznej Sprawiedliwości i Pomocy (Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği). Została ona założona 15 czerwca 2016 roku, a miesiąc później zarejestrowana przez sąd przy poparciu wysokich urzędników państwowych, w tym z departamentów sprawiedliwości i policji. We wniosku do prokuratury oskarżają oni Amerykanów o próbę zniszczenia porządku konstytucyjnego, próbę pozbawiania rządu możliwości wykonywania obowiązków i stworzenie zagrożenia dla tureckiej niezawisłości poprzez współpracę z Ruchem Gülena.

Ponadto wnioskodawcy domagają się aresztowania również przełożonych wskazanych żołnierzy, którzy rzekomo mieli brać udział w nieudanej próbie zamachu stanu z 15 czerwca 2016 roku. Sześćdziesięciostronicowy wniosek do prokuratury wymienia czterech pułkowników, dwóch podpułkowników i dwóch sierżantów. Wśród przełożonych wskazuje się między innymi stojącego na czele Dowództwa Centralnego generała Josepha Votela.

Prawnicy żądają nie tylko aresztowania wskazanych osób, ale także wydania nakazu przeszukania bazy İncirlik i blokady pasa startowego, by uniemożliwić odlot jakimkolwiek samolotom amerykańskim.

Wniosek tureckich prawników pojawił się kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje ekonomiczne na tureckiego ministra spraw wewnętrznych Süleymana Soylu i ministra sprawiedliwości Abdülhamita Güla za ich rolę w aresztowaniu amerykańskiego pastora Andrew Brunsona. Pastor pozostaje w areszcie od października 2016 roku, chociaż ostatnio sąd zamienił go na areszt domowy w Izmirze. Zarówno prezydent Donald Trump, jak i wiceprezydent Mike Pence ostrzegali ostatnio Turcję przed „dużymi sankcjami”, jeśli pastor nie zostanie uwolniony.

Zobacz też: Międzynarodowy arbitraż w sprawie tureckich F-35?

(stockholmcf.org)

U.S. Air Force/Cory W. Bush