Turecki minister obrony Nurettin Canikli zapowiedział 27 lutego, że niedługo tureckie czołgi zostaną wyposażone w system obrony aktywnej o nazwie Pulat, produkt rodzimej firmy Aselsan. System Pulat jest bliźniakiem systemu Zasłon, opracowanego przez ukraiński Microtek, który obecnie jest częścią Ukrobonpromu.

Tureckie rozwiązanie jest owocem współpracy ukraińsko-tureckiej i stanowi rozwinięcie Zasłon-L. Oficjalne porozumienie zawarto na początku lutego, a pierwsze gotowe systemy mają trafić do służby na początku marca.

Pulat według producenta zapewnia pełną osłonę czołgu w promieniu 360 stopni i potrafi zwalczać kilka zagrożeń jednocześnie. Jest rozwiązaniem typu hard-kill. Oznacza to, że nadlatujący pocisk po wykryciu jest niszczony wystrzelonym w jego kierunku efektorem. Optymalny zasięg działania to od ośmiu do dziesięciu metrów od pojazdu.

Wadą takiego rozwiązania jest zagrożenie dla piechoty wspierającej czołg, która w przypadku zadziałania ładunku obronnego może być porażona odłamkami. Drugim problemem, charakterystycznym dla pochodnych systemu Zasłon, jest możliwość tylko jednokrotnego użycia kasety z ładunkiem przechwytującym. Po odpaleniu ładunku musi on zostać wymieniony, a do tego czasu kierunek, w którym został użyty, pozostaje nieosłonięty.

Pierwszymi pojazdami tureckimi, które zostaną wyposażone w nowe urządzenia, będą czołgi Leopard 2 i M60T. Biorą one udział w operacji przeciwko Kurdom w północnej Syrii, gdzie ponoszą niepokojąco wysokie straty.

Zobacz też: Erdoğan: Turcja wyprodukuje bezzałogowe czołgi

(defence-blog.com)

Türk Silahlı Kuvvetleri