Szef tureckiego podsekretariatu do spraw przemysłu obronnego İsmail Demir przedstawił zarys koncepcji nowej wersji śmigłowca uderzeniowego T129 ATAK. Wstępnie nadano mu oznaczenie ATAK-2.

Według Demira, cytowanego przez agencję Anadolu, T129 ATAK-2 będzie mieć maksymalną masę startową 6000 kilogramów, czyli o tonę większą niż w przypadku bazowego T129, co przełoży się na wzrost masy zabieranego uzbrojenia. Śmigłowiec otrzyma także nową awionikę.

Ważnym elementem modernizacji będzie też zastosowanie wyłącznie podzespołów opracowanych w Turcji. Dzięki temu Turkish Aerospace Industries nie będzie musiał się oglądać na Włochów, negocjując sprzedaż T129 do państw trzecich, na przykład do Pakistanu. Planowane jest użycie pewnej liczby komponentów (takich jak wirnik czy przekładnie) zastosowanych w nowym tureckim śmigłowcu TAI T625, którego oblot ma nastąpić w przyszłym roku.

Co ciekawe, dyrektor generalny TAI Temel Kotil jakiś czas temu wspomniał o nowym wariancie T129 o maksymalnej masie startowej wynoszącej 8000 kilogramów. Nie wiadomo, skąd taka rozbieżność. Być może chodzi o dwie odrębne koncepcje śmigłowca.

Zobacz też: Tureckie F-35 pod znakiem zapytania

(quwa.org)

wiltshirespotter, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0