Dyrektoriat do spraw przemysłu obronnego tureckiego ministerstwa obrony (Savunma Sanayii Baskanligi) podpisał z przedsiębiorstwem Aselsan umowę w sprawie modernizacji i remontu opancerzonych pojazdów bojowych ACV-15. Wartość kontraktu określono na 151,3 miliona dolarów. W realizacji przedsięwzięcia weźmie udział również firma FNSS, z którą Aselsan podpisał 31 grudnia porozumienie podwykonawcze.

Głównym założeniem unowocześnienia jest zwiększenie siły ognia pojazdu, poprawa świadomości sytuacyjnej załogi i obniżenie kosztów eksploatacji. Zakłada się również poprawę odporności balistycznej i przeciwminowej ACV-15. Pojazdy trzymają pancerz siatkowy, który ma chronić przed atakiem za pomocą granatników przeciwpancernych. Wzrosnąć ma ogólny poziom gotowości bojowej wozów i ma się wydłużyć ich resurs.

W pierwszej kolejności wymieniony będzie obecnie używany system wieżowy, zamiast którego pojawi się bezzałogowy moduł Nefer z armatą automatyczną kalibru 25 milimetrów. Ponadto Aselsan dostarczy systemy ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową TLUS, systemy obserwacji dookolnej Yamgöz, systemy nawigacji i nocny przyrząd obserwacyjny kierowcy ADIS. FNSS zadba o instalację klimatyzacji i systemu przeciwpożarowego, a także systemu detekcji strzałów.

Za integrację komponentów pakietu modernizacyjnego będzie odpowiadać FNSS, które później przeprowadzi testy z ACV-15. Pakiet zmian powstał częściowo na bazie doświadczeń wyniesionych z walk w Syrii.

Pojazdy dostarczano w latach 1991–2004. Oprócz tureckich sił zbrojnych służą one w kilku innych państwach: Bahrajnie, Filipinach, Jordanii (jako ACV-100), Malezji (ACV-300 Adnan) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wywodzą się od amerykańskiego lekkiego pojazdu opancerzonego, który powstał na bazie transportera M113A1.

Zobacz też: Turcja odebrała pierwsze niszczyciele czołgów

(militaryleak.com, materiały prasowe FNSS)

materiały prasowe FNSS