Pakistański minister produkcji obronnościowej Rana Tanveer Hussain ujawnił, że Turcja zaprosiła Pakistan do udziału w pracach nad swoim nowym samolotem myśliwskim. Pakistańczycy mieliby odpowiadać za „kwestie integracji” w ramach programu.

Turkish Aerospace Industries pracuje nad myśliwcem przewagi powietrznej piątej generacji, oznaczonym TF-X, od około sześciu lat. Samolot ma być trudno wykrywalny, zdolny rozwijać ponaddźwiękową prędkość przelotową i dysponować radarem AESA opracowanym przez ASELSAN-a. W tym okresie Turcy nawiązali już współpracę z Saabem i BAE Systems. Program oficjalnie ruszył w marcu ubiegłego roku.

Ankara sygnalizowała zainteresowanie współpracą z Islamabadem w kwestii TF-X od kilku miesięcy. W tym samym okresie dowództwo pakistańskich wojsk lotniczych zapowiedziało, że wkrótce przedstawi wymagania odnośnie do przyszłego myśliwca nowej generacji. Jednym z kluczowych wymogów miał być udział rodzimego przemysłu.

Spekulowano wówczas, że Pakistan zdecyduje się na chińskiego FC-31 (co miałoby sens ze względu na ścisłą współpracę obu krajów przy myśliwcu JF-17). Do tej pory Islamabad nie wykonał jednak żadnych kroków w tym kierunku.

(quwa.org; na ilustracji różne koncepcje płatowca TF-X, rys. Mehmet Delice)

Mehmet Delice