Turcja oficjalnie zdecydowała się na zakup myśliwców F-35. Chociaż od dawna państwo to należało do konsorcjum budującego JSF, nigdy wcześniej nie padła oficjalna deklaracja jego zakupu.

Komitet wykonawczy przemysłu obronnego, w skład którego wchodzą między innymi premier, minister obrony, szef sztabu generalnego i szefa zamówień wojskowych, wydał upoważnienie dla podsekretariatu przemysłu obronnego na rozpoczęcie rozmów z Lockheedem odnośnie zamówienia samolotów.

Teraz należy spodziewać się podpisania umowy na sprzedaż dwóch pierwszych samolotów, które miałby zostać dostarczone w 2015 roku. Chociaż wcześniej Turcja nie ogłaszała oficjalnie chęci zakupu tych samolotów, szacuje swoje potrzeby na około sto tych maszyn.

W skład konsorcjum JSF wchodzą: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Australia, Kanada, Włochy, Dania, Norwegia i Turcja. Jednak pojawili się już pierwsi klienci spoza tego grona, którzy chcieliby nabyć F-35. Oficjalnie decyzje o jego wyborze podjęły już Japonia i Izrael, które powinny zacząć otrzymywać je od roku 2016, a wkrótce być może dołączy do nich Korea Południowa

(turkishweekly.net)