Turcja zdecydowała się na kolejny ambitny projekt dla wzmocnienia swojej marynarki wojennej. Linia czterech fregat ma zostać wybudowana kosztem czterech miliardów dolarów, według projektu pod nazwą TF2000.

Program budowy fregat TF2000, został opracowany jeszcze przed 2000 rokiem. Był jednak opóźniany ze względu na problemy finansowe. Obecnie po rozpoczęciu programu budowy ośmiu korwet rodzimej produkcji, nadszedł czas na wdrożenie w życie założeń budowy pierwszej tureckiej fregaty. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Turcja poszukiwała okrętów które wzmocniły by jej obronę przeciwlotniczą, Nie są znane szczegóły dotyczące wyposażenia, uzbrojenia i wymiarów jednostek. Wiadomo, że będą to duże fregaty mające wyporność przekraczającą sześć tysięcy ton.

Turcja stara się rozbudować znacząco swoje siły morskie. Budowa korwet i fregat jest tylko częścią tych starań. Ankara podpisała umowę z Niemcami na budowę sześciu okrętów podwodnych typu 214. Jednocześnie zastrzegając, że będą to ostatnie okręty podwodne budowane w oparciu o współpracę z innym państwem. Ponadto Turcja ma w planach budowę własnego okrętu desantowego-doku (LPD). Szacuje się, że okręt będzie kosztował między miliard a półtora miliarda dolarów.

(hurriyetdailynews.com)