4 listopada w Stambule turecka marynarka wojenna przyjęła do służby korwetę wielozadaniową Burgazada (F 513), trzecią jednostkę typu Ada. Uroczystość odbyła się z udziałem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i premiera Binaliego Yıldırıma.

Turcy budują korwety typu Ada w ramach programu MİLGEM (kryptonim powstał z połączenia tureckich słów oznaczających „okręt narodowy”), w którego ramach powstaną cztery takie jednostki. Dwie z nich – Heybeliada (na zdjęciu, kosztowała około 260 milionów dolarów) i Büyükada – służą w tureckiej marynarce odpowiednio od siedmiu i pięciu lat. Czwarty okręt tego typu, Kınalıada, zwodowany w lipcu ubiegłego roku, jest w trakcie testów i wejdzie do służby w następnym roku. Ponadto w ramach tego programu powstanie jeszcze osiem fregat rakietowych: po cztery projektu TF-100 i TF-2000.

Ady powstały z myślą o reagowaniu na zagrożenia na wodach przybrzeżnych. Okręty wykonywać będą zadania z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, a także misje poszukiwawczo-ratunkowe i antyterrorystyczne.

Okręty mają wyporność 2300 ton i długość 99,56 metra. Rozwijają prędkość maksymalną 29 węzłów, zaś przy prędkości 15 węzłów są w stanie przepłynąć 3,5 tysiąca mil morskich. Załoga składa się z dziewięćdziesięciu trzech oficerów i marynarzy.

Uzbrojeniem Burgazady jest jedna armata OtoMelara Super Rapid kalibru 76 milimetrów, dwa zdalnie sterowane systemy wieżowe STAMP z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra (produkowane przez Aselsan), 8 pocisków przeciwokrętowych Harpoon, 21 pocisków systemu RIM-116 Rolling Airframe Missile i dwie potrójne wyrzutnie Mk. 32 kalibru 324 milimetrów do odpalania torped Mk. 46. Na pokładzie znajduje się również hangar zdolny pomieścić śmigłowiec S-70B Seahawk i UAV-y.

Prawdopodobnie w pierwszej kolejności na uzbrojenie korwet typu Ada trafi rodzimy pocisk przeciwokrętowy Atmaca, który będzie zastępować pociski AGM-84 Harpoon. Niedawno podpisano umowę w sprawie produkcji seryjnej i wprowadzenia tego pocisku do służby w tureckiej marynarce wojennej.

Korwety typu Ada zyskały zainteresowanie również poza granicami Turcji. W czasie salonu przemysłu obronnego IDEF 2017 Islamabad i Ankara podpisały list intencyjny w sprawie zakupu czterech okrętów tego typu. Trzy z nich mają powstać w pakistańskich stoczniach, zaś wodowanie pierwszej zaplanowano na rok 2021. Pierwsza pakistańska korweta tego typu ma by gotowa do odbioru w styczniu 2023 roku, a następne w sześciomiesięcznych odstępach.

Zobacz też: Turcja: Su-57 zamiast F-35?

(janes.com)

US Navy / MC2 John Herman