Turcja rozpoczęła testy radarów rosyjskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400 Triumf. W próbach biorą udział myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon i F-4 Phantom II. Tym samym prezydent Recep Tayyip Erdoğan świadomie zlekceważył ostrzeżenia Waszyngtonu, że takie posunięcie pociągnie za sobą wprowadzenie nowych sankcji.

Według różnych źródeł testy stacjonujących w bazie wojskowej Mürted w pobliżu Ankary rozpoczęły się 24 listopada i potrwają do jutra. Nie ma jeszcze szczegółów na temat dokładnych celów testu.

W oficjalnym oświadczeniu gubernatora Ankary podano, że samoloty wykonują loty próbne na małych i dużych wysokościach. Wyraźnie potwierdzają to publikowane materiały wideo, na których widać maszyny amerykańskiej produkcji i elementy systemu S-400, w tym radary 96Ł6E i 91N6E zamontowane na maszcie 40W6M. Na filmie nie ma jednak radaru kierowania ogniem 92N6E.

Spekuluje się, że próby jedynie sprawdzają, czy radary w ogóle działają poprawnie lub potrafią zidentyfikować samoloty tureckie jako maszyny sojusznicze, a nie wrogie. S-400 Triumf, jako sprzęt produkcji rosyjskiej, nie spełnia wymagań interoperacyjności i dlatego nie będzie mógł zostać zintegrowany z innymi sojuszniczymi sieciami obrony powietrznej. Stwarza to ryzyko, że rosyjski system przeciwlotniczy może nie być w stanie rozróżnić samolotów tureckich i nieprzyjacielskich.

Tego rodzaju testy potencjalnie dają Rosji szansę na wgląd w możliwości samolotów i gromadzenie informacji o nich. Jeszcze niedawno obawiano się, że ofiarami mogą stać się F-35 Lightningi II. Pentagon jednak wyrzucił Turcję z programu Joint Strike Fighter w lipcu (co wywołało gwałtowną reakcję Ankary) i finalizuje również starania o usunięcie tureckich kontrahentów z łańcucha dostaw.

Pierwsza faza dostaw komponentów tureckiego S-400 zakończyła się w lipcu. Raporty wskazują, że Triumfy mogą uzyskać pełną gotowość operacyjną do kwietnia 2020 roku.

Zobacz też: Włochy wycofają SAMP/T z Turcji

(thetimes.co.uk, xinhuanet.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International