Tureckie wojska lądowe odebrały do tej pory łącznie dwadzieścia pojazdów minoodpornych Vuran (poniżej), które już przyjęto do służby liniowej. Służyć będą żołnierzom do wykonywania misji patrolowych i zabezpieczenia konwojów wzdłuż granic. Pojazd po raz pierwszy ujawniono podczas międzynarodowych targów IDET w Stambule w 2015 roku.

Układ Vurana podobny jest do Amazona (na zdjęciu tytułowym), innego MRAP-a produkowanego przez przedsiębiorstwo BMC. Kadłub w kształcie litery V wykonany jest w całości ze spawanej konstrukcji stalowej, która w podstawowej wersji ma zapewnić załodze ochronę przed ostrzałem z broni małokalibrowej (5,56- lub 7,62 milimetra).

Silnik znajduje się z przodu pojazdu, załoga w środku, zaś przedział desantowy z tyłu. Pojazd może przewieźć łącznie dziewięć osób. Na dachu zamontowano stabilizowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Aselsan SARP, który może być zintegrowany z granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów, karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra lub 12,7 milimetra.

Moduł uzbrojenia wyposażono w układ kamer obserwacji i nadzoru działających w trybie dzień-noc, automatyczny system śledzenia celów i dalmierz laserowy. Pełna stabilizacja wieży zapewnia strzelanie w ruchu przeciwko nieruchomym lub ruchomym celom.

Zobacz też: Turecko-ukraiński Serdar gotowy do produkcji seryjnej

(armyrecognition.com)

materiały prasowe BMC